Рекомендації батькам для адаптації дитини до умов дитячого садка

11.Чер.2021
Рекомендації батькам для адаптації дитини до умов дитячого садка

ПРО ЩО ПОТРІБНО ПОГОВОРИТИ З ДИТИНОЮ, ГОТУЮЧИ ЇЇ ДО ДИТЯЧОГО САДКА?

Рекомендації батькам

 1. Щодня знаходьте час для бесіди з дитиною про те, що таке дитячий садок, навіщо він потрібний і чому мама прагне її туди повести (там цікаво, там інші діти грають і гуляють, мамі потрібно зайнятися справами родини).
 2. Заздалегідь сплануйте прогулянки на територію обраного закладу. Звертайте увагу малюка на красу території дитячого садка. Акцентуйте його увагу на тому, що незабаром він зможе тут гуляти й грати разом з усіма дітьми й вихователем.
 3. З гордістю розповідайте своїм знайомим у присутності дитини, що вона вже підросла і готується ходити в дитячий садок.
 4. Ще до першого відвідування розповідайте малюкові про режим дня в дитячому садку, що там роблять діти і хто такі вихователі. Це допоможе дитині легше прийняти новизну у своє життя.
 5. Розповідайте малюкові, що в дитячому садку він зможе познайомитися з багатьма дітьми. Навчіть його фраз, слів, якими він зможе звертатися до нових своїх друзів. Почитайте вірші або дитячі історії про дитячий садок, покажіть картинки.
 6. Обов’язково поговоріть з ним про роль вихователя. Багато дітей помилково вважають, що мама їх залишила й віддала чужій тітці. Навчіть дитину, як звертатися до вихователя, як правильно заявляти про свої потреби.
 7. Попереджайте малюка, що можуть виникнути й труднощі через те, що там дітей багато, а вихователь один. Навчайте його терпіти. Але завжди запевнюйте, що мама або тато обов’язково прийдуть за ним.
 8. Пограйте з дитиною вдома в гру «Дитячий садок». Створіть декілька типових ситуацій, що можуть виникнути в групі. Підкажіть кілька варіантів для малюка, які допоможуть йому на них реагувати. Цим ви закладатимете основи спілкування й входження його в новий колектив — спочатку дитячий, потім шкільний, а потім уже й дорослий.
 9. Важливий засіб спілкування в дошкільному закладі — це дитячі іграшки. Щоб частина сімейної атмосфери була з малюком, дозвольте йому брати із собою улюблені іграшки. Навчіть його ділитися ними з іншими дітьми.
 10. Обговоріть з малям, як ви прощатиметеся і як зустрічатиметеся в дитячому садку. Кілька разів повторіть нескладні, але дуже важливі дії для маляти під час прощання й зустрічі. Намагайтеся у майбутньому дотримувати їх.
 11. Переконайтеся, що малюк готовий до дитячого садка, володіє всіма необхідними навичками самообслуговування, мовленням, уміє заявляти про свої потреби.
 12. Підтримуйте спілкування з вихователем та іншими батьками. Цікавтеся, з ким ваша дитина дружить, заохочуйте дружбу сина або доньки. Беріть участь у житті маляти, радійте його успіхам і творчості. Це гарний фундамент дитячо-батьківських взаємин.
 13. Конфліктні ситуації, непорозуміння з вихователем розв’язуйте без агресії й не в присутності дитини. Не критикуйте дитячий садок, не обурюйтеся недоліками роботи дошкільного закладу у присутності дитині.
 14. Пам’ятайте, що з початком відвідування дитячого садка дитина на час втрачає фізичного контакту з матір’ю. Маленьким дітям важливо, щоб їх продовжували брати на руки, обіймали, укладали спати. Тому намагайтеся приділяти більше увагу дитині вдома.

АДАПТАЦІЯ В ДИТЯЧОМУ САДОЧКУ: ЯК УНИКНУТИ СЛІЗ?

 Ви замислювалися коли-небудь, чому одні діти щоранку влаштовують істерики і не хочуть йти до садка, а інші з першого дня охоче крокують до дітей?

Найпоширеніша думка батьків — усі діти різняться за характером. Звісно, так легше сказати і чекати, коли дитина поступово звикне до нових умов. Та навіщо ж піддавати стресу малюка, коли можна пом’якшити адаптацію до садочка?

Що відчуває дитина?

На жаль, діти не можуть чітко пояснити свої почуття, але ми можемо припустити, що коїться в маленькій голівці першого дня відвідування садочка. По-перше, це певний страх, оскільки для малюка все є незнайомим, а ще через те, що дитина не розуміє, навіщо її сюди привели. Постають безліч думок через невизначеність: а може, мене вирішили залишити, бо я неслухняний; може, я набрид або заважаю, бо вчора мама сварилася на мене; тут усе таке незнайоме і я не знаю, куди йти і що робити тощо. У цей час дитина гостро відчуває сум за рідною домівкою, вона хоче повернутися туди, де їй комфортно і затишно.

Малюкові всі здаються ворожими. Він ще не вміє знайомитися з іншими дітьми. Він ще не готовий відірватися від мами і ховається за неї, дивлячись з-під лоба на виховательку. Аж ось мама йде, відштовхує дитину від себе, обіцяє повернутися, але чомусь малюк не вірить їй. Отже, у нього є підстави не довіряти. Можливо, колись мама не дотримала своєї обіцянки, а діти добре це запам’ятовують. Батьки здатні змінити сприйняття дитиною садочка. Необхідно із самого малку готувати малюка до того, що одного разу він ходитиме в садок, розповідати йому про це у вигляді казки.

Як не зіпсувати ставлення дитини до садочка?

Щоб уникнути проблем з адаптацією дитини до садка, стежте за собою: чи достатньо ви часу приділяєте своїй дитині, чи не залякуєте ви малюка тим, що у разі поганої поведінки ви віддасте його в садок. Знаходьте час на спілкування з малюком, не поспішайте його швидше віддати в садок. Дорогою більше розмовляйте, на прощання обійміть і поцілуйте, обов’язково скажіть, що ви повернетеся ввечері. Не намагайтеся заспокоїти дитину, яка плаче, обіцянками, що ви нікуди не підете, адже це не правда. Діти гостро реагують на брехню.

Як запобігти плачу в садочку?

У перший рік життя. Щойно малюк навчився розуміти вас і сприймати оточуючих, звертайте його увагу на інших діток. Привчайте дитину знайомитися, говорячи спочатку за нього: «Привіт! Як тебе звуть? Пропоную дружити!». Поступово малюк звикне, а коли навчиться говорити, уже знатиме, як реагувати на дітей на майданчику. Такий прийом добре розвиває комунікабельність і товариськість у дитини. Навчіть дитину грати в спільні ігри, ділитися, відстоювати свої інтереси.

За рік чи півроку. Створіть позитивний образ садочка. Розповідайте про те, що в садку цікаво, весело і багато іграшок.

За два-три тижні до першого походу в садок. Ознайомтеся із самою будівлею і територією садка. Огляньте із захопленням дитячі майданчики, розкажіть, як ваш малюк на них гратиметься разом з іншими дітьми.

За тиждень до першого дня в садку. Попросіть дозволу погуляти на майданчику, зайти в групу, походити коридорами. Для дитини це знайомство дуже важливе. Познайомтесь із майбутньою вихователькою. Погуляйте з майбутніми одногрупниками на майданчику.

Перший день у садочку. Ми говоримо зараз здебільшого про почуття дитини, але ми розуміємо, що ви, батьки, теж хвилюєтеся. Та ви дорослі, уже можете володіти собою. Налаштуйтеся позитивно і спробуйте «відпустити» дитину емоційно. Іноді причина дитячих сліз у садку — небажання батьків відпускати малюка. Дитина відчуває, що мама ось-ось сама готова розплакатися. Переконайте себе, що в садочку дитині комфортно, весело та її не ображають.

Увечері похваліть малюка за те, який він уже дорослий і зміг сам гратися, обслуговувати себе.

Обнадійливі слова. Сказати щодня зранку, що ви обов’язково повернетеся — чудово, але намагайтеся надати дитині постійне почуття того, що вона потрібна. Тому ввечері після садочка не бійтеся проявити емоції та міцно обійняти свого малюка, адже ви так сумували одне за одним і вам стільки потрібно розповісти.

Не влаштовуйте допит на зразок: «Що ти їв? Чи ти спав? Чи ти нікого не образив?». Запитайте, як минув день. Розкажіть про свій, чим ви займалися, і звісно ж, як ви сумували за дитиною. Поцікавтеся, що дитині сьогодні найбільше сподобалося, а що ні. Те саме розкажіть про себе. Мине небагато часу, і дитина сама запитуватиме вас, а це добре вміння для розвитку мовлення.

ГОТУЄМОСЬ ДО САДОЧКА! ЩО ПОВИННА ВМІТИ ДИТИНА, ПЕРШ НІЖ ПІТИ ДО ДИТЯЧОГО САДКА

9 порад батькам, як підготувати дитину до садочка

За місяць почніть жити за розкладом дитячого садка: прокидатися, снідати, гуляти тощо. Так дитині легше буде адаптуватися до нових умов.

 

Навчить дитину проситися на горщик (якщо вона маленька) або ходити до вбиральні самостійно. Розкажіть, що туди потрібно ходити завчасно, а не коли вже «дуже-дуже хочеться».

 

Потроху привчайте малюка проводити час без вас: залишайте його з бабусями чи близькими. Малюк має звикнути, що навіть якщо мами немає у полі зору певний час, вона обов’язково повернеться.

 

Навчіть дитину їсти о певній годині та саме ту їжу, що їй готують. Ознайомтеся із меню садочка заздалегідь та готуйте такі страви вдома.

 

У садочку обов’язкова процедура: помити руки перед їжею. Навчіть дитину робити це самотужки, без вашої допомоги.

 

Навчайте поступово. Не все одразу буде вдаватися відмінно. До того ж процес одягання можна перетворювати на квест: хто швидше застібне ґудзики, хто акуратніше вдягне колготки, хто найгарніше зав’яже шарф тощо.

 

Пояснюйте, що не варто боятися звернутись до виховательки за потреби. Дитина має вміти казати, коли у неї щось болить або виникла проблема.

 

Познайомте дитину з однолітками, з якими вона ходитиме до садочка. Тоді вона охочіше бігтиме зранку до друзів у садок.

 

Роблячи щось за малюка, ви переконуєте його в тому, що він безпорадний і не здатний до розвитку, а тому потребує опіки й захисту.  

error: Content is protected !!